Strona główna
 
 
  Kim jestesmy?
Pomoc
Moje konto
Kontakt
Dla wydawcow  
  Alfabetyczny spis tytulow Alfabetyczny spis autorow Katalog gratisowy
Katalog płatny
Wiadomosci
Zapowiedzi
 

Audiencja
Vaclav Havel
Tłumaczenie: Andrzej S. Jagodziński
 
katalog:

Pobierz

 Wydawnictwo: Tower Press
 Ocena Czytelników
 
Audiencja 

Havel, absolwent praskiej Akademii Sztuk Teatralnych i Muzycznych, przez wiele lat związany współpracą z teatrem "Na Zobradli", jako dramaturg jest znany ze sztuk o tematyce politycznej stylem bliskich teatrowi absurdu oraz wielu jednoaktówek dotykających różnych problemów współczesności (m.in. "Audiencja", "Largo desolato", Wernisaż, "Protest"). W "Audiencji" reżimowy urzędnik, Browarnik, rozmawia z pracującym w browarze pisarzem Wańkiem (Waniek to literacki portret Havla). W tym dialogu dochodzi do konfrontacji postaw, odżywają też paradoksy i postaci typowe dla Czechosłowacji lat 1969-89.


Znasz już tę książkę? Oceń ją: 1 2 3 4 5
Chcesz się wypowiedzieć? Prześlij nam swoją recenzję.


Recenzje Czytelników


Audiencja - imprersja

"No nie bądź pan smutny, panie Waniek" - powtarza Browarnik raz po raz. Jest zresztą zupełnie pijany, tyle, że trzeźwo, bardzo trzeźwo myśli. "A dużo pan miałeś z tych, no, sztuk, cożeś pan je pisał dla tego teatru? (...) Powinieneś pan napisać taką sztukę o naszym browarze. Dajmy na to, o takim Bureszu. To jest dopiero aparat, co?" Jak marioneta wstaje, siada, wędruje do wychodka, wraca natchniony nową myślą: "A Bohdalową znasz? Osobiście?! Mogłaby kiedyś przyjść do nas, byłyby niezłe jajca. Można zwołać chłopaków, dziewczyny z butelkowni. Byłby to taki sojusz kultury ze światem pracy..." Ale sojusz się nie udaje. Waniek nie pomoże napisać Browarnikowi donosu na samego siebie. Odmawia i pewnie traci pracę. Nie po raz pierwszy, nie ostatni. No bo komuż w reżimie potrzebny jakiś intelektualista, który nie wiadomo co kombinuje. Nawet wiadomo, co. A Browarnik jest w kropce. Co on teraz da w raporcie temu Antkowi Maszkowi, co dzień w dzień przychodzi się wypytywać.
Świat lat siedemdziesiątych, kultowych filmów hollywoodzkich, Easy Rider, Jesus Christus Superstar, Hair... Milos Forman... Dzieci kwiaty i dzieci-śmieci. Jakieś ulotki, szeptane rozmowy w pokoju akademickim, KOR, warchoły radomskie, podwyżka cen kaszanki i trybuny skandujące: "Gie-rek! Gie-rek!". Co nam zostało z tych lat? Kilka filmów Barei, z których młode pokolenie śmieje się jak z najbardziej surrealistyczego absurdu. Ówczesnego kina moralnego niepokoju nie sposób traktować serio. Ot, quasi-etyczny wentylek.
Nie, nie można czytając tę jednoaktówkę nie wspominać tamtych czasów, które przeminęły jak zły sen. "Uważaj, to kapuś. Uważaj, jego stary jest ubekiem. Uważaj, nie gadaj tyle przy Jolce." To nasze teksty. Naszych czeskich rówieśników - o wiele ostrożniejsze. Oni milczeli, prowadzili kretyńskie konwersacje "A gdzie byłeś w wojsku? W Pardubicach? Mój brat też tam był" - gadali przy kuflu w Vycapach. Dopiero, kiedy udało im się wyrwać do Anglii via Norymberga, gdzie mieli koleżeński punkt przelotowy, byli sobą. Uciekali niemal bez dokumentów, byle do Norymbergi. Tam już czekali Pavol, Dusan i inni. Był nocleg, załatwiało się azyl, papiery i już można było odetchnąć wolnością. Potem Anglia, Kanada, Australia.
Z tych kombatanckich wspominek nasuwa sie jedna refleksja, coś jak sequel: Waniek ożenił się w końcu z "Bohdalową", pozostał w polityce i na stałe zamieszka w historii obok Husa i Masaryka. Nam musi wystarczyć Browarnik na tronie i bitwa o teczki.

Żywia Karasińska-Fluks1057

Cena abonamentu 20 zl
Abonament umożliwia bezpłatne pobranie wszystkich książek z naszych zbiorów!

Nasz Klub
Tapety
Katalog offline
Opracowania
FAQ
web.reporter.pl
Kontakt z nami:

tel./fax:
(+48) 782-022-502

(w dni robocze od 10.00 do 17.00)

e-mail:
kontakt@literatura.net.pl

Strona główna | Kim jesteśmy? | Pomoc | Moje konto | Dla wydawców | Reklamuj się u nas

Copyright © 2000 Tower Press

 designed by: