Strona główna
 
 
  Kim jestesmy?
Pomoc
Moje konto
Kontakt
Dla wydawcow  
  Alfabetyczny spis tytulow Alfabetyczny spis autorow Katalog gratisowy
Katalog płatny
Wiadomosci
Zapowiedzi
 

Wiadomości

Dzień Kisielewskiego

Otwarcie wystawy o Stefanie Kisielewskim i promocję książki pt. Kisielewscy zaplanowano z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci tego, publicysty, pisarza, kompozytora, pedagoga.
Wydarzenia te odbędą się w ramach Dnia Kisielewskiego, organizowanego 25 września w warszawskiej Bibliotece Narodowej.
Honorowy patronat nad imprezą objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.
W ramach spotkania autor książki Kisielewscy Mariusz Urbanek spotka się z czytelnikami. Autor opowie o pracy nad książką, w której kreśli historię inteligenckiej rodziny Kisielewskich.
Galerię wybitnych przedstawicieli rodu otwierają w publikacji Urbanka Jan August Kisielewski – dramaturg i jeden z założycieli kabaretu „Zielony Balonik”, a także Zygmunt – pisarz, radiowiec i ojciec Stefana Kisielewskiego.
Centralną postacią książki jest sam Kisiel, człowiek wszechstronny: kompozytor, publicysta, pisarz, osobowość życia politycznego i społecznego. Zainteresowania muzyczne przekazał swemu tragicznie zmarłemu synowi, Wacławowi Kisielewskiego, znanemu z koncertów w duecie fortepianowym Marek i Wacek. Współcześnie zaś rodzinę reprezentują syn pisarza Jerzy Kisielewski – dziennikarz oraz córka Krystyna Kisielewska-Sławińska – romanistka i tłumaczka.
25 września odbędzie się także wernisaż wystawy „Stefan Kisielewski 1911-1991”, która potrwa do 11 listopada.

Źródło: Książki.wp.pl

Najstarszy brytyjski dokument do czytania w Internecie

Najstarszy brytyjski dokument publiczny – kataster gruntowy sporządzony na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii – dostępny jest w Internecie.
Ukończona w 1086 roku Domesday Book (dosłownie Księga Dnia Sądu Ostatecznego) z wielką dokładnością klasyfikowała grunty, budynki oraz pogłowie trzody i bydła, głównie na potrzeby fiskalne. A ponieważ od osądu sporządzających spis nie było odwołania jak od wyroku Sądu Ostatecznego – stąd nazwa.
Tekst księgi, którą w zeszłym roku opinia publiczna w wielkiej Brytanii uznała za jeden z najcenniejszych skarbów narodowych, udostępniono w łacińskim oryginale i angielskim tłumaczeniu. Można je znaleźć pod adresem www.nationalarchives.gov.uk/domesday.
Kataster powstał w czasie, kiedy Anglii groziła inwazja i Wilhelm potrzebował środków na zaciężne wojsko i chciał zorientować się w swoich możliwościach. Swoich asesorów wysłał do 13 tysięcy miejscowości w kraju.
Domesday Book musiała być niezwykle dokładna. Kronikarz zanotował nieco ironicznie i z wyrzutem: badania przeprowadzono z taką drobiazgowością, że (wstyd o tym pisać, chociaż król nie uważał tego za wstydliwe) nie było ani jednego jarda ziemi, ani jednego wołu, ani krowy, ani świni, która by nie została zapisana w sprawozdaniu.
W Internecie można przeszukiwać księgę wprowadzając nazwę miejscowości lub wioski. Chociaż 80 procent Brytyjczyków słyszało o Domesday Book, nie każdy jednak wie, co to takiego – podało Narodowe Archiwum, w którym przechowywany jest oryginał. Archiwum zleciło badanie socjologiczne, z którego wynika, że według dwóch procent populacji Wielkiej Brytanii Domesday Book to tytuł powieści Dana Browna.
A w Polsce zapraszamy do działu Antykwariat w naszym porcie wydawniczym.

Źródło: Wirtualna Polska

Śladami Złego

14 lipca spory fragment Warszawy zamieni się w niezwykłą planszę do gry – Warszawę Leopolda Tyrmanda z lat 50. XX wieku.
Chętni będą mogli przemierzać stolicę śladami opisanej przez Tyrmanda postaci tajemniczego, warszawskiego obrońcy uciśnionych, znanego jako Zły.
Kierując się zagadkami, wskazówkami, mapą i własną intuicją uczestnicy zabawy będą zdobywali kolejne punkty, rywalizując z dziesiątkami innych graczy, krążących po ulicach Warszawy. Aby wejść do gry należy wziąć ze sobą długopis i pojawić się o godzinie 17.00 w najbliższy piątek za budynkiem warszawskiej Rotundy. Organizatorem wędrówki śladami Złego jest Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tytułowy Zły to samotny romantyczny bohater, walczący w obronie pokrzywdzonych przeciw kryminalnemu półświatkowi powstającego z ruin miasta. Utwór napisany żywo i z temperamentem, entuzjastycznie przyjęty przez czytelników w 1955 roku - nadal wciąga i fascynuje, bo to wszystko - jak pisał o Złym Witold Gombrowicz - "lśni, tryska, brzmi, śpiewa...".

Źródło: Wirtualna Polska

Bajka dla chorego dziecka

W Małopolsce już wkrótce wolontariusze będą odwiedzać chore dzieci w szpitalach, by im poczytać bajki.
Akcję „Chore dzieci potrzebują bajek... na dobranoc” wymyśliła Dorota Węgrzyn, która sama zmaga się z chorobą nowotworową.
W lipcu psycholodzy i lekarze dziecięcy przeprowadzą szkolenia dla wolontariuszy, którzy od sierpnia zaczną odwiedzać szpitale. Na razie zgłosiło się kilkadziesiąt osób w wieku 25-30 lat. Pierwsze dwie placówki, z którymi udało się porozumieć w tej sprawie, to Szpital im. Żeromskiego w Krakowie i Małopolskie Centrum Rehabilitacji Dzieci Solidarność w Radziszowie.
Nasza akcja tym różni się od innych, że chcemy, by odbywała się ciągle, co oznacza, że wolontariusze będą codziennie w godzinach wieczornych szli na oddział, by czytać chorym dzieciom. Pomysł wziął się stąd, że sama leczę chorobę nowotworową i miałam do czynienia z umierającym dzieckiem, któremu z koleżankami czytałyśmy bajki. Dziecko już nie żyje – powiedziała Dorota Węgrzyn.
Tzw. biblioteczkę, czyli listę lektur najodpowiedniejszych dla chorych dzieci w zależności od ich wieku, opracowała Danuta Świerczyńska-Jelonek z Uniwersytetu Warszawskiego, zajmująca się literaturą dziecięcą.
Organizatorzy akcji – firma szkoleniowo-doradcza kobiecość.pl – liczą na hojność przyjaciół i sponsorów. W przyszłości chcieliby do czytania bajek małym pacjentom zaprosić ludzi starszych, którzy mają czas i zechcą odwiedzać dzieci w szpitalach.

Źródło: Wirtualna Polska (za PAP)

Nike czeka, a z Nike - 10 tys. złotych

Pierwszego dnia 51. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, ogłoszono 20 tytułów książek nominowanych do najważniejszej polskiej nagrody literackiej, Nike 2006.
Na liście nominowanych książek, wydanych w ubiegłym roku, znalazło się osiem książek prozatorskich, sześć tomików poetyckich, pięć książek eseistycznych oraz jeden dramat.
Nominowane do Nike tomy prozy (powieści, dzienniki, zbiory opowiadań) to: Każdy przyniósł, co miał najlepszego Mieczysława Abramowicza (wyd. słowo/obraz terytoria), Popiół i wiatr Aleksandra Jurewicza (słowo/obraz terytoria), Czas Piotra Kalwasa (Rosner i Wspólnicy), Paw królowej Doroty Masłowskiej (Lampa i Iskra Boża), Wszystkie języki świata Zbigniewa Mentzla (Znak), Warunek Eustachego Rylskiego (Świat Książki), Wołoka Mariusza Wilka (Wydawnictwo Literackie), Lubiewo Michała Witkowskiego (Korporacja HA!art).
Wśród nominowanych książek znalazły się tomiki wierszy: Dwukropek Wisławy Szymborskiej (Wydawnictwo a5), Supliki Urszuli Kozioł (Wydawnictwo Literackie), Gdzie indziej Ewy Lipskiej (Wydawnictwo Literackie), Ta chmura powraca Piotra Matywieckiego (Wydawnictwo Literackie), Kra Jacka Podsiadło (Znak) i Anteny Adama Zagajewskiego (Wydawnictwo a5).
Nominowane książki eseistyczne to: Przed wybuchem wstrząsnąć Ewy Graczyk (słowo/obraz terytoria), Prowincja centrum Jerzego Jarzębskiego (Wydawnictwo Literackie), Twarze w tłumie Iwony Kurz (Świat Literacki), Kwintet metafizyczny Barbary Skargi (Universitas) oraz Po stykach Piotra Sommera (słowo/obraz terytoria).
Wśród nominowanych autorów jest także zeszłoroczny laureat nagrody Nike Andrzej Stasiuk, autor dramatu Noc. Jak podkreślił sekretarz Fundacji Nagrody Literackiej Nike, Marek Radziwon, dramaty rzadko pojawiają się wśród nominacji do nagrody.
Książki oceni 9-osobowe jury pod przewodnictwem Henryka Berezy, który pełnił tę funkcję także w zeszłym roku. Jury do 1 września wybierze z nominowanej dwudziestki siedem tytułów, które znajdą się w finale nagrody. Nazwisko zwycięzcy tegorocznej jubileuszowej, 10. edycji Nike zostanie ogłoszone 1 października.
Laureat otrzyma statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły oraz czek na 100 tys. zł. Fundatorem nagrody Nike są „Gazeta Wyborcza” oraz Fundacja Agory.

Źródło: Książki.wp.pl

W tym tygodniu – do biblioteki

W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Bibliotek 2006, który ma na celu propagowanie dobrego wizerunku wypożyczalni książek w Polsce.
Akcja, która potrwa do 15 maja, organizowana jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we wszystkich rodzajach bibliotek, m.in. szkolnych, publicznych i naukowych. Tegoroczna, już trzecia, edycja odbywa się pod hasłem "Nie wiesz? - Zapytaj w bibliotece".
Tegoroczny Tydzień Bibliotek poświęcony jest informacji, która w dobie coraz większych możliwości wyszukiwania różnych wiadomości i szybkiego ich udostępniania - głównie drogą elektroniczną - staje się jednym z najważniejszych zadań bibliotekarstwa.
"Chcieliśmy zwrócić uwagę, że zmiany, które odbywają się w Polsce, dotykają też sfery naszego działania. Biblioteki zmieniają się. Chcielibyśmy, aby obraz zmieniających się bibliotek dotarł do dużej części społeczeństwa, także do tej, która wyrywkowo z nich korzysta" - powiedziała podczas konferencji inaugurującej Tydzień Elżbieta Stefańczyk prezeska Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. "Poprzez ten tydzień chcemy przybliżyć biblioteki społeczeństwu" - dodała.
Organizatorom zależy na tym, aby zakres możliwości informacyjnych bibliotek eksponować w kontekście także innych jej funkcji - edukacyjnych, kulturowych, społecznych i rozrywkowych. "Chcemy uświadamiać czytelnikom, że do biblioteki można przyjść po informacje bardzo proste, ale i bardziej skomplikowane, do których uzyskania często konieczna jest pomoc bibliotekarza" - wyjaśniła Stefańczyk.
W ramach Tygodnia Bibliotek organizowane są m.in.: warsztaty internetowe, happeningi, spotkania z pisarzami, debaty, konkursy i cykle zabaw dla dzieci. Sposoby popularyzacji bibliotek organizatorzy pozostawiają do uznania poszczególnych placówek. Akcji towarzyszy konkurs dla bibliotek na najlepszy program działań.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest organizacją pożytku publicznego zrzeszającego osoby związane ze sprawami bibliotekarstwa i informacji naukowej w Polsce. Organizacja zajmuje się działalnością edukacyjno-szkoleniową i wydawniczą.
W Polsce istnieje ponad 8,5 tys. bibliotek (wg spisu z 2004 roku). Są to biblioteki główne i ich filie. Sieć uzupełnia ponad 1,8 tys. punktów bibliotecznych. Z placówek bibliotecznych korzysta co piąty Polak.

Źródło: Książki.wp.pl

1057

Cena abonamentu 20 zl
Abonament umożliwia bezpłatne pobranie wszystkich książek z naszych zbiorów!

Nasz Klub
Tapety
Katalog offline
Opracowania
FAQ
web.reporter.pl
Kontakt z nami:

tel./fax:
(+48) 782-022-502

(w dni robocze od 10.00 do 17.00)

e-mail:
kontakt@literatura.net.pl

Strona główna | Kim jesteśmy? | Pomoc | Moje konto | Dla wydawców | Reklamuj się u nas

Copyright © 2000 Tower Press

 designed by: