Strona główna
 
 
  Kim jestesmy?
Pomoc
Moje konto
Kontakt
Dla wydawcow  
  Alfabetyczny spis tytulow Alfabetyczny spis autorow Katalog gratisowy
Katalog płatny
Wiadomosci
Zapowiedzi
 

Wiadomości

Książka audio wczoraj i dziś

Już wielu z nas odkryło jak pasjonującym formatem jest książka audio. Audiobooki są wersją mówioną słowa pisanego, nagranego i oferowanego w księgarniach lub w Internecie - na płytach CD lub w postaci plików MP3 do pobrania. Warto więc przybliżyć historię książek do słuchania i przyjrzeć się ich dzisiejszej polularności.

Wczoraj

Audiobooki zachowują piękną tradycję przekazu ustnego, którą znamy chociażby z biografii Homera. W praktyce natomiast już w 1931 roku amerykański Kongres ustanowił program książki mówionej, który kierowany był do osób niewidomych. I tak pierwsze książki audio wydane były już rok później, a w 1935 zaczęły być wysyłane do osób, które nie mogły sięgnąć po tradycyjną książkę. W latach 70-tych książki audio pojawiły się na płytach winylowych a zaraz później na kasetach magnetofonowych. Już w połowie lat 80-tych wartość detaliczna wydawnictw audio przekraczała w USA kilka miliardów dolarów.

W 1986 roku w USA powstało Stowarzyszenie Wydawców Audio (The Audio Publishers Association) założone przez 6 konkurujących ze sobą firm, które zebrały się razem w celu promocji formatu i zwiększenia świadomości jego istnienia. Dziesięć lat później powstały Audie Awards, czyli rokrocznie przyznawane nagrody dla najlepszych książek audio w Stanach Zjednoczonych. W Polsce trwa obecnie pierwsza edycja odpowiednika tego wyróżnienia, Książka Audio Roku, czyli wydarzenia które kierowane jest do polskich wydawców i słuchaczy. Jej organizatorem jest Nexto.pl największy Polski sklep internetowy oferujący ponad 4000 polskich i zagranicznych książek audio.

Dzisiaj

Popularność przenośnych odtwarzaczy muzycznych takich jak MP3-playery, iPod czy Zen Player wpłynęła na ogromną popularność książek audio w ostatnich latach. Coraz więcej osób rozwinęło u siebie nowy nawyk ich przenośnego słuchania podczas codziennych czynności. Popularność formatu wpłynęła również na powstanie takich dystrybutorów jak Librivox czy FreeAudioBooks. W ramach tych projektów książki audio udostępniane są bezpłatnie przez prywatnych wolontariuszy w Internecie w tzw. domenie publicznej. W ostatnich latach powstał również sklep Audible.com oferujący również wersje audio na iPod.

Książki audio w wersji do pobrania (download) zwykle oferowane są w cenach niższych niż ich odpowiedniki na płytach CD. Nadal jednak ceny audiobbooków potrafią przewyższać ceny książek drukowanych, co wpływa również na niższą penetrację rynku formatu audio niż rynku muzyki czy książek. Taka polityka cenowa wynika poniekąd z obaw, głównie tradycyjnych wydawców, o sprzedaż ich wydawnictw drukowanych. Dla polskich słuchaczy ciekawostką może być również fakt, że w USA około 40% całkowitej konsumpcji książek audio stanowią biblioteki publiczne, które ostatnio dynamicznie rozwijają swoje programy download. Oferuje je już ponad 5000 amerykańskich bibliotek.

Na www.nexto.pl, największej w Polsce platformie z publikacjami cyfrowymi, do wyboru jest ponad 4000 książek audio dostępnych w języku polskim, angielskim i niemieckim. Audiobooki na www.nexto.pl są tańsze nawet o 30% od tytułów oferowanych w księgarniach. Przed zakupem warto posłuchać fragmentów książek audio nominowanych w pierwszej edycji konkursu Książka Audio Roku na stronie konkursu. To cenny drogowskaz po najlepszych wydawnictwach audio dostępnych w Polsce.

Informuje organizator www.ksiazkaaudioroku.pl.


Konkurs Książka Audio Roku 2008

Właśnie rozpoczęła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu na Książkę Audio Roku 2008. Wraz z nią została otwarta oficjalna strona konkursu pod adresem www.ksiazkaaudioroku.pl.. Wszyscy zainteresowani wydarzeniem mogą zapoznać się na niej z regulaminem i harmonogramem konkursu oraz sposobem nadsyłania zgłoszeń.

Znane jest już grono jurorów konkursu. Znalazły się w nim uznane i znakomite osobistości, które reprezentują różne obszary twórczości istotne dla formatu audio.

Skład jury:

 • Jolanta Fajkowska - Dziennikarka i publicystka telewizyjna i radiowa
 • Andrzej Krusiewicz - Lektor, spiker
 • Agnieszka Rogińska - Lektorka i dziennikarka
 • Janusz Kukuła - Dyrektor Teatru Polskiego Radia
 • Andrzej Pągowski - Artysta, plastyk, grafik
 • Krzysztof Maszota - Realizator dźwięku
 • Romuald Roczeń - Legenda polskiej muzyki szantowej
 • Bartłomiej Roszkowski - Prezes Zarządu NetPress Digital Sp. z o.o.
 • Łukasz Gołębiewski - Prezes Zarządu Biblioteka Analiz Sp. z o.o.
 • Profile jurorów znajdują się na stronie konkursu, gdzie będzie można również odsłuchać książki wyróżnione w ramach nominacji.

  Informuje organizator www.ksiazkaaudioroku.pl.


  Najlepsze polskie książki do słuchania

  W tym miesiącu ruszyła pierwsza edycja corocznego konkursu „Książka Audio Roku”.Akcję organizuje wiodąca platforma cyfrowa Nexto.pl zarządzana przez NetPress Digital wraz z Biblioteką Analiz, firmą badającą rynek wydawniczy.

  Tytuły zgłaszane są przez wydawców w okresie od 23 lutego do 16 marca 2009 r. przez formularz dostępny na oficjalnej stronie internetowej Konkursu: www.ksiazkaaudioroku.pl. Szczegółowe informacje o trybie zgłaszania tytułów wraz z Regulaminem dostępne będą na stronie Konkursu od 23 lutego 2009 r.

  O nagrodę Książka Audio 2008 walczyć będzie kilkadziesiąt produkcji nominowanych w kategoriach: Literatura faktu i reportaże, Literatura piękna, Kryminał i sensacja, Dla dzieci i młodzieży, Poradniki, Oprawa graficzna. W ramach każdej z kategorii nominowanych będzie do 8 tytułów spośród wszystkich zgłoszeń Wydawców.

  Jury przyzna nagrody Książka Audio 2008 po jednej w każdej kategorii. Uroczystość wręczenia nagród przewidziano w maju 2009. Kryteria oceny to: jakość nagrań, doskonałość narracji oraz adaptacji słowa pisanego do książki audio.

  Książki wyróżnione w ramach nominacji będą udostępnione do odsłuchania na stronie www.ksiazkaaudioroku.pl.
  Informuje organizator .
  Hemingway w sieci

  Kuba otworzyła elektroniczne archiwum Ernesta Hemingwaya. W archiwum znajdują się fotografie, listy i rękopisy, w tym niepublikowany epilog powieści Komu bije dzwon.

  Dokumenty przez lata znajdowały się w piwnicy kubańskiego domu pisarza. Dają one wgląd w życie pisarza na wyspie, na której autor spędził dwadzieścia lat. Ten czas był ważny w życiu pisarza, ale jest mało znany jego biografom.

  - Mówimy o ponad trzech tysiącach stron, część z nich została już zdigitalizowana. Po raz pierwszy zostaną one udostępnione studentom i naukowcom – mówi Ada Rosa Alfonso Rosales, dyrektor Museo Ernest Hemingway w Hawanie.

  Płyty i mikrofilmy z dokumentami zostały wysłane również do John F. Kennedy Presidential Library and Museum w Bostonie.


  Informuje portal Książki.wp.pl.
  Wokulski jak Open'er

  "Festiwal Wokulskiego" organizują we wrześniu w stolicy Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. B. Prusa oraz Urząd Miasta Warszawy. Będzie inscenizacja XIX-wiecznej ulicy, pokaz mody z epoki oraz okolicznościowy "Kurjer Warszawski".
  Organizatorzy planują również promocję książek dotyczących Bolesława Prusa i jego czasów. Wiadomo już, że WWSH zaprezentuje publikację o swoim patronie "Lux in tenebris: zarys życia i twórczości oraz fragmenty Kronik Bolesława Prusa" Grzegorza Łęcickiego, a wydawnictwo Arkady reprint "Warszawa Prusa i Gierymskiego". Odbędzie się również kiermasz książki, w którym uczestniczyć będzie m.in. firma dystrybucyjna Dobra 28. Publiczność dostanie też do ręki festiwalową gazetę – „Kurjer Warszawski”. Impreza odbędzie się w sobotę 13 września na Krakowskim Przedmieściu.
  Uczelnia już po raz drugi organizuje festiwal. W ubiegłym roku, dla uczczenia 160. rocznicy urodzin, 135. rocznicy debiutu literackiego i 95. rocznicy śmierci Bolesława Prusa, WWSH zorganizowała na Starym Mieście i Trakcie Królewskim uroczysty happening, podczas którego odczytano fragmenty "Lalki" oraz "Kronik tygodniowych", pokazano stroje z epoki, złożono kwiaty przed pomnikiem Bolesława Prusa.

  Informuje portal Książki.wp.pl.
  Noblista w sądzie

  Kenzaburo Oe wygrał proces toczący się w sprawie jego książki, w której opisał, jak japońscy żołnierze podczas II wojny światowej zmuszali mieszkańców Okinawy do samobójstw.
  W południowej Japonii temat ten jest bardzo drażliwy. Tam walki toczące się od marca do czerwca 1945 roku pochłonęły 200 tysięcy ofiar, spośród żołnierzy i cywilów, i przyspieszyły klęskę Japonii. USA okupowały Okinawę do 1972 roku.
  Orzeczenie sądu jest również dużą porażką japońskich konserwatystów, którzy albo potępiali, albo niedowierzali w informacje zawarte w dokumentach na temat japońskich nadużyć podczas II wojny światowej.
  Kenzaburo Oe, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1994 roku, przyjął werdykt sądu z radością.
  - Czuję, że sędzia przeczytał moją powieść "Okinawa Notes" i dopiero wtedy ogłosił wyrok. Jestem pod wrażeniem – powiedział pisarz.

  1057

  Cena abonamentu 20 zl
  Abonament umożliwia bezpłatne pobranie wszystkich książek z naszych zbiorów!

  Nasz Klub
  Tapety
  Katalog offline
  Opracowania
  FAQ
  web.reporter.pl
  Kontakt z nami:

  tel./fax:
  (+48) 782-022-502

  (w dni robocze od 10.00 do 17.00)

  e-mail:
  kontakt@literatura.net.pl

  Strona główna | Kim jesteśmy? | Pomoc | Moje konto | Dla wydawców | Reklamuj się u nas

  Copyright © 2000 Tower Press

   designed by: