Strona główna
 
 
  Kim jestesmy?
Pomoc
Moje konto
Kontakt
Dla wydawcow  
  Alfabetyczny spis tytulow Alfabetyczny spis autorow Katalog gratisowy
Katalog płatny
Wiadomosci
Zapowiedzi
 

Wiadomości

Europejska cyfrowa biblioteka

Co najmniej sześć milionów książek, dokumentów i innych dzieł kultury zostanie zapisanych w postaci cyfrowej i udostępnionych w internecie w ciągu najbliższych pięciu lat, dając początek europejskiej bibliotece cyfrowej - poinformowała Komisja Europejska w Brukseli.
Aby stworzyć bibliotekę, Komisja Europejska częściowo sfinansuje stworzenie ogólnoeuropejskiej sieci ośrodków digitalizacji opartych na bibliotekach narodowych państw członkowskich.
Bruksela chciałaby, aby dwa miliony książek, filmów, fotografii, rękopisów i innych dzieł kultury było dostępnych w europejskiej bibliotece cyfrowej do 2008 roku. Do 2010 roku liczba ta ma już wzrosnąć do co najmniej 6 mln.
Zainicjowane we wrześniu 2005 roku przedsięwzięcie jest jednym ze sztandarowych projektów w ramach globalnej strategii Komisji mającej na celu promowanie gospodarki cyfrowej. Jeszcze w tym roku Bruksela przedstawi swoją strategię tworzenia bibliotek cyfrowych poświęconych księgozbiorom naukowym i uniwersyteckim, a także zajmie się kwestią praw autorskich w epoce cyfrowej.
W listopadzie Biblioteka Kongresu USA rozpoczęła kampanię współpracy z innymi bibliotekami narodowymi w celu stworzenia Światowej Biblioteki Cyfrowej. Biblioteka Kongresu stworzy wspólną kolekcję z innymi krajami, dokładając do niej własne zbiory.

Źródło: Książki.wp.pl

Winnetou przez pryzmat koloratki

Autorem najobszerniejszej jak dotąd biografii Karola Maya jest ksiądz katolicki z Bawarii.
W trzytomowym dziele "Karol May. Życie i twórczość", na dwóch tysiącach stron, 62-letni ks. Hermann Wohlgschaft opisuje twórczość autora "Winnetou".
Ks. Wohlgschaft położył duży nacisk na duchowy aspekt książek Maya. Według niego May jest pisarzem religijnym, ponieważ pisał także wiersze religijne. Opisane przez niego przygody Winnetou mogłyby stanowić wprowadzenie do myślenia kategoriami religijnymi i być czytane jako powieść dydaktyczna, w której wódz Apaczów powoli zbliża się do chrześcijaństwa.
– May był katechetą z wykształcenia - przypomina ks. Wohlgschaft - i w swojej twórczości odnosił się do wielkich tematów ludzkości.
W biografii niemiecki duszpasterz zwraca uwagę, że w swojej twórczości May propaguje religię serca. Znalazło to swój wyraz np. w książce „A pokój na Ziemi”, w której zawarty jest apel: „Dawajcie z siebie tylko miłość!”.
– To przecież także jest przesłaniem nowej encykliki Benedykta XVI – dodał ks. Wohlgschaft.
Jego zdaniem May był bardzo nowoczesnym pisarzem, jego bohaterowie byli zwolennikami dialogu międzyreligijnego. W swoich opowieściach wiele miejsca poświęca misjonarzom, okazującym szacunek dla innych kultur i religii.
Przykładem może być misjonarz Waller z "A pokój na Ziemi", który z wojowniczego pożeracza pogan staje się humanistą, który uczy się cenić kulturę chińską. Zapytany, czy dzisiaj, gdy dzieci połykają kolejne przygody Harry’ego Pottera, można jeszcze czytać Karola Maya, ks. Wohlgschaft odparł, że tak, bo propaguje on humanistyczny obraz człowieka, a ponadto w swoich książkach nie roztacza groźnej wizji świata, lecz budzi chęć do życia.

Źródło: Wirtualna Polska

Jeszcze nie dyrektor, a już skazany?

Paweł H., znany pisarz i kandydat na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże, odpowie przed gdańskim sądem grodzkim za zakłócanie ciszy nocnej.
Na zachowanie pisarza i jego żony poskarżyło się policji jego dwóch sąsiadów.
– Zarzucają panu H. i jego żonie, że od 29 czerwca 2005 r. do 13 stycznia 2006 r. zakłócali ciszę nocną poprzez granie na pianinie, tupanie i śpiewanie – powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku, Włodzimierz Brazewicz.
Pisarz będzie odpowiadał za wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu. Art 51 par. 1 Kodeksu Wykroczeń mówi, że ten, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Na razie nie wyznaczono terminu rozprawy.
– Ja tego nie komentuję, bo chodzi tylko o jednych sąsiadów; reszta mnie nie oskarża. Nie komentuję tego po prostu – powiedział Paweł H.
"Przecież z domu literata może co najwyżej dobiegać skrzypienie gęsiego pióra" kpi internauta Yashaa.

Źródło: PAP, Wirtualna Polska.

Polacy wybierają Francuzom

Polscy licealiści wybrali najlepszy francuski komiks wydany w zeszłym roku. Uznali, że jest to książka "Wyklęci z Nanterre" (Les damnes de Nanterre) autorstwa Chantal Montellier.

Komiksy oceniali uczniowie ośmiu polskich liceów, z klas z wykładowym językiem francuskim (z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdyni, Wrocławia i Katowic). Do nagrody wytypowanych było pięć komiksów wydanych we Francji w 2005 roku i nominowanych do nagrodzenia w kategorii najlepszy album na największym europejskim festiwalu komiksu - Festiwalu Komiksu w Angouleme. Dlatego mówi się, że to tzw. "polski wybór" Festiwalu w Angouleme.

Główną bohaterką "Wyklętych z Nanterre" jest dziennikarka Chris Winkler, prowadząca własne śledztwo w sprawie strzelaniny, która wywiązała się podczas policyjnego pościgu za dwójką młodych ludzi. Ginie wówczas kilka osób, w tym chłopak, który dokonał napadu. Jego dziewczyna trafia do więzienia, a premier pod wpływem opinii publicznej proponuje przywrócenie kary śmierci. Opowieść została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Uczniowskie jury podkreśliło w swoim werdykcie, że książka ukazuje zagubienie młodych ludzi, którzy szukając swojego miejsca w życiu, sięgają po skrajne ideologie, wyraża także sprzeciw wobec wszechobecnej przemocy, wobec dezinformacji i materializmu.

Inicjatorem konkursu jest Instytut Francuski w Krakowie. Polscy licealiści wybierali najlepszy francuski komiks już po raz piąty. Pierwszym laureatem polskiej nagrody został w 2002 roku Frederik Peeters za album "Niebieskie pigułki". Później zwyciężali: Joann Sfar autor "Kota Rabina", ponownie Frederik Peeters za "Lupusa" i w 2005 roku "Kurczak ze śliwkami" Marjane Satrapi. Nagrodzone tytuły ukazały się po polsku (oprócz komiksu Satrapi i tegorocznego wyboru).

Źródło: Książki.wp.pl

Zmarł ks. Jan Twardowski

Publikował już przed wojną. Wydał tomik, dziś zaginiony, po czym zamilkł na długie lata, by powtórnie "zadebiutować" w 1959 r. Od tego czasu zyskał olbrzymią i zasłużoną sławę.

O księdzu Janie i jego poezji z równym zachwytem piszą wierzący i niewierzący. Zdaniem krytyków, fenomen jego poezji polega na prostocie i mistrzowskim wyrażaniu tego, co dane jest mu intuicyjnie poznać. W jego wierszach, oprócz głębokiej wiary, wiele jest ciepłego humoru, bezceremonialności w traktowaniu rzeczy wielkich i ostatecznych.
Ks. Twardowski był laureatem wielu nagród i odznaczeń. Pierwszą z nich, Nagrodę im. Brata Alberta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej, otrzymał w 1978. Wśród kolejnych znalazły się między innymi: Medal im. Janusza Korczaka, Nagroda Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. W 1996 roku dzieci wyróżniły księdza Jana Twardowskiego Orderem Uśmiechu. W 2000 roku otrzymał nagrodę IKAR, a w 2001 roku został laureatem nagrody TOTUS, nazywanej "katolickim Noblem". Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i, jako autor poetyckich bestsellerów, jest chętnie wydawany, a przede wszystkim czytany.
Ks. Jan Twardowski zmarł 18 stycznia 2006 roku w Warszawie w wieku 90 lat.

Paszporty wręczone

Po raz trzynasty wręczono Paszporty tygodnika „Polityka” osobom zasłużonym dla polskiej kultury i sztuki. Uroczysta gala odbyła się w Warszawskim Teatrze Polskim.

Tegoroczni laureaci konkursu:
W kategorii Muzyka - Rafał Blechacz, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zdobywca licznych nagród na konkursach pianistycznych, w tym najważniejszej: głównej nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim
W kategorii Literatura - Marek Krajewski – specjalista w dziedzinie językoznawstwa łacińskiego, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem serii kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Ich styl łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru. Dotychczas ukazały się: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”.
W kategorii Teatr zwyciężył Jan Klata. Jury wyjaśniło, że reżyser dostał nagrodę „za nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości i bada siłę narodowych mitów”.
W dziedzinie filmu doceniono Przemysława Wojcieszka. Zrealizował on dotąd cztery filmy według własnych scenariuszy: „Zabij ich wszystkich”, „Głośniej od bomb”, „Doskonałe popołudnie”, „W dół kolorowym wzgórzem”. Ten ostatni zdobył nagrodę za reżyserię na Festiwalu w Gdyni w 2004 roku.
Robert Kuśmirowski był według jurorów „Polityki” najlepszy w kategorii Sztuki wizualne. Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie tworzy kopie – od biletów autobusowych po wagony kolejowe.
W kategorii Estrada został nagrodzony duet didżejsko-producencki z Wrocławia - Skalpel. Należą do niego Marcin Cichy i Igor Pudło. W swoich produkcjach wykorzystują polską muzykę jazzową z lat 60. i 70., nadając jej nowe brzmienia.
Przyznano też nagrodę dla Kreatora Kultury. Otrzymał ją Paweł Dunin-Wąsowicz – publicysta, pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny pisma „Lampa”, założyciel i właściciel Wydawnictwa Lampa i Iskra Boża.

Źródło: tvp.pl

1057

Cena abonamentu 20 zl
Abonament umożliwia bezpłatne pobranie wszystkich książek z naszych zbiorów!

Nasz Klub
Tapety
Katalog offline
Opracowania
FAQ
web.reporter.pl
Kontakt z nami:

tel./fax:
(+48) 782-022-502

(w dni robocze od 10.00 do 17.00)

e-mail:
kontakt@literatura.net.pl

Strona główna | Kim jesteśmy? | Pomoc | Moje konto | Dla wydawców | Reklamuj się u nas

Copyright © 2000 Tower Press

 designed by: